Ostatnie Fotki

Artykuły

Uczniowie w akcjach: Ożywić pola – rok cietrzewia i rok zająca

          Szkoła Podstawowa nr 38 w Bytomiu po raz drugi bierze udział w akcji „Ożywić pola”. W roku szkolnym 2008/ 2009 brała udział w konkursie pt. „ Rok cietrzewia” , a w obecnym roku szkolnym 2009/2010 w konkursie pt. „ Rok zająca”.
          Zgłoszenie do tegorocznego konkursu zaproponowali sami uczniowie ze względu na atrakcyjność poprzedniej edycji. Należy dodać, że nasi uczniowie w tymże konkursie pt.”Rok cietrzewia” zostali laureatami.
          W zeszłym roku szkolnym i obecnym organizowaliśmy spotkania z myśliwym Koła Łowieckiego „ Orzeł” w Tarnowskich Górach z p. A. Muszkietem, który przedstawiał uczniom cele akcji „Ożywić pola”. Na spotkaniach uczniowie wspominali m. in. ubiegłoroczną akcję budowania remiz śródpolnych wraz z myśliwymi i opiekunką p. Grażyną Kurasiewicz oraz p. dyrektorem Maciejem Biernackim. Wspominali ognisko, przy którym piekli kiełbaski i słuchali opowieści myśliwych o zwyczajach cietrzewi. Pamiętali, aby zostawić po sobie porządek.
 
          Na przełomie marca i kwietnia 2010 r. zaplanowano wyjazd w okolice Stolarzowic. Celem wyjazdu było wyrywanie suchej trawy wokół zasadzonych wcześniej drzew i krzewów. Okazało się, że po śnieżnej zimie i mokrej wiośnie nie udało się dojść w miejsce remiz. Dlatego uczynimy to, gdy przestanie padać deszcz.
          Zorganizowaliśmy konkursy szkolne o tematyce zajęcy ,  których brali udział uczniowie klas I-VI. W jury zasiadał m. in. p. Dyrektor oraz myśliwy p. Muszkiet, któremu bardzo podobały się wiersze o zającach. Poniżej prezentujemy  nagrodzone wiersze:
 
"Szaraczek"
W lesie biega sobie
zajączek malutki .
Mój szaraku, mój ty mały !
Czemu tyś jest taki szary ,
malutki i okrąglutki ?
Masz długie uszy ,
ogon króciutki-
takiś słodki i pulchniutki .
Za to wszyscy
bardzo cię kochamy.
 
"Marzenia zajączka"
W lesie zajęcy nie brak dziś,
bo nie chodzą tam często myśliwi.
Każdy o zająca ma dbać,
jeśli nie chce jego zguby.
By zające swobodnie skakały wśród traw
niezwłocznie remizy sródpolne dla nich spraw.

          Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 38 w Bytomiu bazowali na materiałach edukacyjnych przygotowanych przez Łowiec Polski.

          Przy organizacji konkursu zaangażowani byli nauczyciele języka polskiego, matematyki , informatyki, muzyki, techniki , plastyki i oczywiście nauczyciel przyrody. 
   

Dodano: 08-07-10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Statystyki www